historia na wyciągnięcie ręki


Muzeum
Pierwszego Punktu Medycznego i Apteki

Początki pierwszej apteki w Wiśle i całych Beskidach sięgają roku 1980, a pamiątki po pierwszym aptekarzu Pawle Cienciała, do dzisiaj można oglądać w Muzeum Aptekarstwa w Wiśle, które kilkanaście lat temu powstało z inicjatywy naszego dziadka Jerzego Cieniciała.
Kilkanaście lat temu, dziadek Jurek, właściciel ponad 100-letniej chałupy na Klyszczonce, wśród wielu staroci na strychu, przypadkiem znalazł dzienniczek swojego dziadka Andrzeja, w którym to pisał o swoim bratanku Pawle-aptekarzu, Absolwencie Wydziału Medyczno-Chirurgicznego Uniwersytetu Wiedeńskiego.
Paweł Cienciała prowadził apteki we Lwowie, Budapeszcie oraz Pradze. Przez 25 lat praktykował w stolicy Austrii – Wiedniu na stanowisku kierownika apteki. Do Wisły przyjechał w 1890 roku z myślą o odpoczynku. Los jednak zadecydował inaczej. Przez 32 lata prowadził pierwszą na tym terenie aptekę, w której mieszkańcy całych Beskidów zaopatrywali się w potrzebne lekarstwa przywożone z Wiednia. Po jego śmierci aptekę przejęła rodzina i kontynuowała tradycję aptekarstwa.
Dzisiaj, spośród odnalezionych skarbów eksponowanych w niezwykłym Muzeum Aptekarstwa, możemy podziwiać między innymi kolekcje lekarstw we flakonach, szkło apteczne, naczynia i sprzęty używane w aptekarstwie w XIX wieku, stare książki o tematyce medycznej oraz tablice ziół. Ciekawostką jest natomiast sauna komorowo-ziołowa — 140-letnie urządzenie, do którego wchodziło się po szyję, a na głowę zakładano pudło, a także 200-letni kieszonkowy, drewniany, składany stetoskop, za pomocą którego lekarze słuchali pracę serca pacjenta.
Co roku chałupę odwiedzają setki turystów, zarówno z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Brazylii jak i całej Europy. Państwa również serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego Muzeum i wysłuchania opowieści dziadka Jurka o pierwszej aptece w Wiśle i całych Beskidach.

wyposażenie

Co czeka na Ciebie w naszym
Ziołowym Dworku

Wszystkie nasze pokoje i studia dwupokojowe są z łazienką.
Do dyspozycji Gości pozostają dodatkowo do dyspozycji:

  • Ogród z miejscem na grilla i pacem zabaw
  • Klimatyczna kuchnia
  • Rozmowy z terapeutą
  • Masaże relaksacyjne
  • Przyjazna i rodzinna atmosfera
  • Bliskość wyciągów narciarskich
  • Lekcje z instruktorem narciarstwa
  • WiFi dla Gości

Podoba Ci się nasz Ziołowy Dworek?

Kliknij na poniższy przycisk aby zarezerwować pobyt

KONTAKT

Ul. Głębce 14a
43-460 Wisła
NIP: 6462123763
Konto: 29 1140 2004 0000 3702 7903 6876 (mBank) 

Uwaga! Ziołowy Dworek jest otwarty sezonowo:
20.6. - 31.8. oraz  1. 12. - 28.2  

Newsletter